Εργαστήριο Πληροφορικής ΣΕΠΕΗΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΣΕΠΕΗΥ) –

4ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ

Το σχολικό εργαστήριο, στη σημερινή του μορφή, αποκτήθηκε σταδιακά, με δωρεά του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων τη σχολική χρονιά  2017-2018 και με διευθυντή τον κ. Μιχαλόπουλο Δημήτρη. Ολοκληρώθηκε τη σχολική χρονιά 2018-2019 με διευθυντή τον κ. Οικονόμου Δημήτρη.

Αποτελείται από 13 ηλεκτρονικούς υπολογιστές συνδεδεμένων σε ένα τοπικό δίκτυο.
Ο server  Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU  3.10 GHz RAM 4,00 GB με λειτουργικό σύστημα Windows 10 Pro (ανακατασκευασμένος – Refurbished).
Οι 12 σταθμοί εργασίας Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 3.00 GHz RAM 4,00 GB με λειτουργικό σύστημα Windows 10 Pro (ανακατασκευασμένοι – Refurbished).
Η επικοινωνία του σχολικού εργαστηρίου με το Διαδίκτυο  γίνεται μέσω του ΠΣΔ με VDSL γραμμή 24Mbps (λόγω της μεγάλης απόστασης από το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ).
Διαθέτει, επίσης, έναν εκτυπωτή Laser.

Το Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής, χρησιμοποιείται για την αποκλειστική διδασκαλία του μαθήματος της Πληροφορικής, αλλά και σε συνεργασία με καθηγητές άλλων ειδικοτήτων για την πραγματοποίηση προγραμμάτων, δραστηριοτήτων και διαγωνισμών.