Δράσεις

Σχολικό έτος 2023-24

Το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα αποτελεί τον επικοινωνιακό και διοικητικό σύνδεσμο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου με τις ελληνικές αρχές και ιδίως με τη Βουλή των Ελλήνων.

Στεγάζεται στη συμβολή των οδών Ξενοφώντος και Λεωφ. Βασ. Αμαλίας 8. Το τριώροφο νεοκλασικό, χαρακτηριστικό δείγμα του αθηναϊκού νεοκλασικισμού οικοδομήθηκε το 1870 σε σχέδια του Θ. Χάνσεν για την οικογένεια Σκυλίτση, σε οικόπεδο 796τμ. με συνολική χρησιμοποιούμενη επιφάνεια 2.000τμ. Θεωρείτο ένα από τα πιο πολυτελή αρχοντικά της τότε εποχής, με επιβλητική είσοδο και πλούσιο γύψινο και ζωγραφικό διάκοσμο στις οροφές και τους τοίχους. Το 1896 το Μέγαρο αγοράστηκε από τον πολιτικό Κυριακούλη Μαυρομιχάλη, εγγονό του ομώνυμου ήρωα της ελληνικής επανάστασης και Πρωθυπουργού της Ελλάδας μετά το κίνημα στο Γουδί (1909-10).

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Ο.Α.Κ.Α. στο πλαίσιο του εορτασμού της “Ημέρας Αθλητισμού”

Στο πλαίσιο της Ημέρας Αθλητισμού, το σχολείο μας πραγματοποίησε την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023, εκπαιδευτική εκδρομή στις εγκαταστάσεις και στον περιβάλλοντα χώρο του Ο. Α. Κ. Α , για την πραγματοποίηση αθλητικών δραστηριοτήτων με την καθοδήγηση έμπειρων προπονητών.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με αθλήματα όπως ξιφασκία, τοξοβολία, ηλεκτρονική σκοποβολή, στίβο, βόλεϊ, beach volley, χόκεϊ επί χόρτου στις άρτιες εγκαταστάσεις του αθλητικού κέντρου και να απολαύσουν το παιχνίδι!!!

Εορτασμός Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών

Σχολικό έτος 2022-23

Εκπαίδευση στις Πρώτες Βοήθειες από τον Ερυθρό Σταυρό

Στο πλαίσιο συνεργασίας με τον Ερυθρό Σταυρό, έγιναν κατά τη διάρκεια της χρονιάς, παρουσιάσεις Πρώτων Βοηθειών τόσο στους μαθητές του προγράμματος Αγωγής Υγείας, όσο και σε καθηγητές του σχολείου, οι οποίοι πιστοποιήθηκαν για τις γνώσεις τους.

Συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.

Το σχολείο μας συμμετείχε φέτος στην δράση της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε. με θέμα “Video-πειράματα στο γυμνάσιο”, με 2 βίντεο, τα οποία δημιούργησαν στο πλαίσιο των αντίστοιχων μαθημάτων, μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γ1: “Δημιουργία Ηφαιστείου” για το μάθημα της Γεωλογίας – Γεωγραφίας και “Χαρακτηρισμός του pH δειγμάτων χώματος” για το μάθημα της Χημείας.

Ηλεκτρονική Σχολική Εφημερίδα

Μετά από αίτημα και την παρότρυνση μαθητών της Α’ τάξης του σχολείου μας, ξεκινήσαμε την ηλεκτρονική σχολική εφημερίδα μέσα από την πλατφόρμα του σχολικού δικτύου, στις αρχές του 2023. Μια δράση που ενέπλεξε τους μαθητές όλων των τάξεων σε διαφορετικούς ρόλους και τους έδωσε την δυνατότητα να εκφραστούν. Η εφημερίδα έχει τίτλο 4all και φέτος κυκλοφόρησε 4 τεύχη.

Μπορείτε να την διαβάσετε εδώ: schoolpress.sch.gr/4gymnira/